2022-23 Committee Rosters

New committee rosters are posted annually, in October.

Executive Committee | Committee on Appointment, Promotion, and Advancement | Committee on Affiliated Libraries Affairs | Committee on Diversity | Committee on Research & Professional Development | Conference Planning Committee | Distinguished Librarian Award Committee | Nominating and Elections Committee | Statewide Representatives | Roster Archive

 

Executive Committee 

(link to meeting Minutes)

  • Jesse Silva, Chair
  • José Adrián Barragán-Álvarez, Vice Chair
  • Susan McElrath, Past Chair
  • Jennifer Dorner, Secretary
  • Lara Michels, Treasurer
  • Christina Velazquez Fidler, Library Representative
  • Jackie Gosselar, Library Representative
  • Kristie Chamorro, Affiliated Representative

Ex-Officio:

  • Michele Morgan (CAPA Chair) (2022)

Committee on Appointment Promotion and Advancement (CAPA)

  • Michele Morgan (2022)
  • Imad Abuelgasim, Interview Coordinator (2023)
  • Marlene Harmon, Affiliated Library Representative (2022)
  • Jennifer Nelson, Affiliated Library Representative (2024)
  • Hilary Schiraldi (2023)
  • Sam Teplitzky (2024)
  • Susan Xue, Position Announcement Coordinator (2023)

Committee on Affiliated Libraries Affairs

  • Sine Hwang Jensen, Chair (2023)
  • Kristie Chamorro, Vice Chair (2023)
  • Kendra Levine, TALAG Chair (2023)
  • José Adrián Barragán-Álvarez, ex-officio, LAUC-B Vice-Chair (2023)

Committee on Diversity

  • Monical Aiello (LHRD Representative)
  • Angela Arnold (SDC Representative) (2022)
  • Osman Celik (2022)
  • Christina Velazquez Fidler (2023)
  • Kristen Greenland (2023)
  • Haiqing Lin (2023)
  • Liladhar Pendse (ex officio)
  • Stacy Reardon (2022)

Committee on Research and Professional Development

  • Jennifer Nelson, Co-Chair (Affiliated Library Representative) (2023)
  • Naomi Shiraishi, Co-Chair (2023)
  • Dean Rowan (Affiliated Library Representative) (2024)
  • Claude Potts (2024)
  • Timothy Vollmer (2024)
  • Ann Glusker (ex officio)

Distinguished Librarian Award Committee (2022)

  • Ramona Collins, Chair
  • José Adrián Barragán-Álvarez, Member at Large
  • Richard Buxbaum, Faculty Representative
  • Kristie Chamorro, Affiliated Representative
  • Mark Hemhauser, Member at Large
  • Anna Sackmann, Library Representative

Nominating and Elections Committee

  • David Eifler (2024)
  • Frank Ferko (2023)
  • Salwa Ismail (2024)
  • Kiyoko Shiosaki (2023)
  • Melissa Stoner (2024)

Web Administrator

  • Jennifer Dorner

Representative to Staff Development Committee

  • Jim Church

UC Berkeley representatives to LAUC statewide committees

Committee on Professional Governance

  • Jim Church (2024)

Research and Professional Development Committee

  • Ann Glusker (2024)

Diversity, Equity & Inclusion Committee

  • Liladhar Pendse (2023)